בעיות בצנרת? טיפים קטנים שמונעים בעיות גדולות

אף אחד לא אוהב להזמין אינסטלטורים, למרות שמדובר כמובן באנשי מקצוע שפותרים עבורנו תקלות לא פשוטות ובמקרים מסוימים מתעסקים עם דברים שאף אחד לא שש לקראתם (בורות ביוב, צנרת גדושת ג'יפה וכו'). הטיפים הבאים יעזרו לכם לצמצם למינימום את המקרים בהם תידרשו לשירותיו של אינסטלטור, ולהפחית את עלות הביקור במקרים שבהם אין מנוס משכירת שירותיו של שרברב מקצועי.

1. כך תקטינו את הסיכון להיווצרות סתימות

בכיור המטבח כדאי להניח מסננת, שמתאימה בדיוק לפתח הניקוז. מדובר בפריט פשוט שעלותו זעומה, ורצוי לא לנסות לחסוך אלא לקנות מסננת איכותית שנצמדת לפתח הניקוז ולא משייטת בכיור – בדרך זו תמנעו משאריות מזון להגיע לצינורות המטבח ולסתום אותם.

באמבטיה כדאי לאסוף את השערות בטרם הן יזרמו אל הצינורות ויגרמו לסתימה. לאסלה אסור בשום פנים ואופן להשליך חומרים בלתי מתכלים דוגמת פדים, טמפונים וכו'.

בנוסף כדאי לשפוך מעת לעת מים רותחים אל פתחי הניקוז בכיורים השונים – הם יסייעו בשמירתה של הצנרת פתוחה ויקטינו את הסיכון להיווצרות סתימות ולצורך להזעיק אינסטלטור.

טיפ נוסף הוא לא לשפוך שמן לכיור המטבח אלא לשפוך אותו לאסלה.

2. החזיקו בבית פומפה

במקרים של סתימות פשוטות תוכלו לפתוח אותן גם ללא אינסטלטור – כל שעליכם לעשות הוא להצטייד בפומפה ו/או ספירלה. שני כלים פשוטים אלה מספקים פיתרון אפקטיבי בעלות אפסית לסתימות רבות.

גם שילוב של סודה לשתייה (חצי כוס), חומץ (חצי כוס) ומים רותחים (2 ליטר כעבור 15 דקות) עשוי לפתוח סתימה. יחד עם זאת במקרים של סתימות חוזרות ונשנות כדאי לחפש אינסלטורים מנוסים כדי לפתור את הבעיה מן השורש.

3. דליפה? לא חובה להזעיק אינסטלטור בדחיפות

איכשהו דליפות ונזילות בצנרת מתרחשות תמיד בסופי שבוע או בשעות הערב, דבר שמייצר את הדילמה הבלתי נמנעת: האם לחפש אינסטלטור? האם ישנו סיכוי כי הוא לא ידרוש תוספת גבוהה במיוחד עבור הגעה SOS בשעות הלילה או בשישי-שבת?

כדאי לדעת שברוב המקרים ניתן לחכות עם התיקון עד לבוקר או אפילו עד ליום ראשון, ורק אם באמת אין מנוס לקרוא לאיש מקצוע בדחיפות. עד להגעתו אפשר לסגור את הברז הראשי וכך להימנע מבזבוז מים (דבר שעלול לנפח עד מאוד את חשבון המים). אם מדובר בנזילה קלה מאוד או בדליפה מזערית, ולא רוצים לסגור את השיבר הראשי אבל הרעש של הטפטוף יוצר מטרד – קשירת חוט פשוט לברז תמנע את צניחת הטיפות על הכיור אלא תזרים אותם בנחת לאורך החוט וכך יימנע הרעש שעלול להטריף.

4. זרם חלש במקלחת? לא לרוץ להחליף את הצנרת

זרם מים רופס במקלחת הוא אולי לא מצוקה אקוטית כמו פיצוץ בצנרת, אבל בהחלט פגיעה באיכות החיים של מי שאוהב להתקלח תחת זרם מים שוצף ומוחשי.

כדאי לדעת שזרם חלש הוא לא בהכרח תוצר של לחץ מים נמוך, כך שאין צורך להזעיק מייד אינסטלטור במטרה להחליף את הצנרת או למצוא פיתרון יקר אחר ללחץ המים. בהחלט ייתכן שהבעיה היא רק בראש המקלחת, שמתחיל להיסתם בשל אבנית. השריית ראש המקלחת במים חמים מהולים בחומץ למשך כשעה עשויה להגביר את עוצמת הזרם, וישנם גם חומרים מסירי אבנית שאינם יקרים והם בהחלט אפקטיביים. רק אם פעולות אלה לא עזרו, וזרם המים ממשיך להיות חלש, אפשר להזמין אינסטלטור.