חומרים לפתיחת סתימות

תופעה של סתימה באחד מהצינורות שאמורים לנקז את המים מהבית אל כיוון הביוב היא תופעה מאוד לא נעימה, ואין בית שלא נתקל בה בשלב זה או אחר. צינורות הביוב נסתמים בתהליך איטי כאשר מצטברים בהם חומרים שונים כמו שומנים ושאריות מזון במטבח, שערות באמבטיה ומגבונים לחים באסלות.

פתיחה של צינורות סתומים יכולה להיעשות באופן עצמאי באמצעות חומרים אותם אפשר לקנות בכל חנות מכולת שכונתית, או בעזרת איש מקצוע בתחום: אינסטלטור בתל אביב ובשאר המקומות בארץ. אם הסתימה היא מוחלטת, כלומר, המים לא מחלחלים בכלל, גם לא לאט, כדאי לפנות ישירות אל איש המקצוע אשר מצויד בכלי עבודה אשר בדרך כלל לא מצויים בבית.

פתיחת סתימות

חשוב לדעת, שאותם חומרים אשר סותמים את הצינורות בדרך כלל שוקעים בתחתית הצינור, ומשם מתחילה הסתימה. יחד עם זאת, בתהליך איטי, החומרים ממשיכים להצטבר, עד שכל קוטר הצינור נסתם.

פתיחת הסתימות נעשית בדרך כלל בדרך של שפיכת חומרים שונים אל הצינור, בכדי שאלה יעשו ריאקציה כימית עם החומרים המצויים בתוך הצינור, וימיסו אותם. לאחר פתיחת הצינור, חשוב להזרים מים, בכדי לבדוק שאכן הסתימה נפתחה לגמרי. כל מי שעוסק בפתיחת סתימות, כמו אינסטלטור בתל אביב ובערים אחרים בארץ, חייב לעבוד תוך נקיטת אמצעי זהירות, שימוש בכפפות גומי ובמגן עיניים, וכן, מיד לאחר שפיכת החומרים להתרחק מהצינורות, ולאוורר את המקום, משום שיש תסיסה של החומרים ופליטה של גזים רעילים.

חומרים המשמשים לפתיחת צינורות

החומרים הראשונים, בהם משתמשים כבר שנים רבות הם חומרים כימיים שונים, החל מצירוף של סודה לשתייה וחומץ, שני חומרים אשר מצויים בכל מטבח, והמשך, בחומרים אשר מיועדים לפתיחת סתימות אשר נמכרים בכל חנות. חשוב לקרוא היטב את הוראות השימוש המצויות על האריזה. חשוב לא להגזים בשימוש בחומרים אלה שהינם חומרים רעילים, אשר יכולים לפגוע גם בצנרת עצמה, ולגרום לעיכול החומר ממנו היא עשויה.

בשנים האחרונות יש נטייה לעבור לשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, חומרים ביולוגיים ואקולוגיים, אשר מורכבים מאנזימים ובקטריות אותם יצורים מיקרוסקופיים שניזונים משאריות אורגניות ושומנים, אלה אשר סותמים את הצינורות.