מדריך לפתיחת סתימות

אין דירה או בית שלא נתקלו בזמן זה או אחר בתופעה של סתימה באחד הצינורות אשר אמורים לנקז את המים המשומשים מהבית אל עבר הביוב, דרך כיורים, אמבטיה או אסלות. הסתימה יכולה לקרות בגלל השלכה מכוונת של חפצים (ילדים שמשליכים גלילי נייר שלמים לתוך האסלה), או על ידי הצטברות לאורך זמן של שאריות לכלוך או שומנים במטבח, שערות באמבטיה, מגבונים לחים באסלה ועוד.

אם המים מחלחלים לאט ביותר, או נשארים לעמוד, סימן הוא כי יש סתימה במקום כלשהו לאורך הצינורות, ואם לא יפתחו אותה – המים גם יגלשו החוצה אל הריצפה – מחזה בהחלט לא מרנין, במיוחד לא מי השירותים.

פתיחת סתימות –  מספר דרכים

את הסתימות אשר נוצרות באביזרים הסניטריים אפשר לפתוח באופן עצמאי או להשתמש בשירותיו של איש מקצוע בתחום – אינסטלטור מיומן. בכל מקרה, מי שבוחר לנסות לפתוח סתימות חייב לעשות זאת תוך נקיטת כל אמצעי הזהירות, כולל שימוש בכפפות גומי ובמגן לעיניים. כדאי להתחיל באמצעים הפשוטים ביותר, ורק אם דרך מסוימת לא עוזרת – לעבור לשלב הבא. אם יש סתימה של צינורות מחוץ לבית, על ידי שורשי עצים שחדרו לצינור כדאי לפנות ישירות אל אינסטלטור.

שימוש בפומפה – הפומפה היא אותה כיפת גומי המחוברת למוט. מניחים אותה על פתח הניקוז, ומפמפמים מספר פעמים. לחץ המים אמור לשחרר את הסתימה.

סודה לשתייה וחומץ – ערבוב שני חומרים אלה, המצויים בכל מטבח והזרמתם לתוך צינור הניקוז. יש להתרחק, ולחכות שתעשה הפעולה הכימית של המסת החומרים הסותמים, במשך כרבע שעה, ואז לשפוך פנימה מים חמים לפיזור החומרים מהצינור.

כימיקלים קנויים – כל החברות לחומרים ניקוי מייצרות גם כימיקלים לשם פתיחת סתימות. הוראות ההפעלה מצויות על גבי האריזה.

שימוש בקפיץ – החדרת קפיץ מתכת ארוך אותו ניתן לקנות בכל החנויות של "עשה זאת בעצמך", לתוך הצינור תוך דחיפה בכוח של אותם מקומות בהם מרגישים את הסתימה.

פתיחת הסיפון – פתיחת חלק מהצינור המצוי מתחת לכיור או מאחורי האסלה וניקוי כל הלכלוך שהצטבר המקום. פעולה זו כבר מומלץ לא לעשות לבד, אלא להזמין אינסטלטור לביצועה.