סתימות בצינורות ביוב

אחת התופעות הפחות נעימות בחיים היא סתימה בצינורות הביוב, מאוד לא נעים כאשר נסתמים הצינורות בבית, ועוד פחות נעים כאשר נסתמים צינורות ביוב גדולים מחוץ לבית, צינורות אשר מנקזים מים ממספר דירות או בתים. במקרה כזה אין אפשרות לטפל בבעייה באופן עצמאי, ולפתוח לבד את הסתימה. לשם כך צריך להשתמש בשירותיה של חברה המחזיקה ציוד מתאים לפתיחת סתימות בצינורות ביוב בעזרת ביובית.

סתימות בביוב

סתימות בצינורות הביוב, קורות בכל מקום עקב הצטברות של לכלוך: שאריות מזון, שומנים, מגבונים לחים ועוד. התופעה חמורה במיוחד בסביבה של מסעדות, בתי מלון, מפעלים ועוד, בהם נשפכים לביוב חומרים רבים אשר שוקעים בתוך הצינורות, ובמשך זמן סותמים אותם. אלה משתמשים בשירותיה של ביובית באופן קבוע וכחלק מתחזוקה שוטפת.

עבודה של אנשי מקצוע

ביובית היא משאית אשר עליה מצוי מתקן מיוחד לשאיבת תכולה של ביוב. הביובית היא כלי גדול ויקר, ולכן אין באפשרותו של אינסטלטור בודד להחזיק בה לשם שימוש. רק חברות גדולות יכולות להרשות לעצמן קנייה של ביוביות. בנוסף, הפעלת הביובית נעשית על ידי שני אנשי מקצוע מיומנים כצוות, אין אפשרות להפעיל אותה לבד.

מהביובית יוצא צינור אשר מתחבר אל צינור הביוב. התאמת החיבור היא משמעותית ביותר, משום שאם היא לא תעשה כהלכה יש חשש שתכולת הביוב תצא החוצה אל החצר או אל הרחוב, ואיסופה משם היא לא פעולה פשוטה כלל ועיקר.

לאחר שמחברים את הצינור מפעילים את הביובית – היא עובדת על שאיבת ואקום בכוח רב. הביובית שואבת ומושכת אליה את כל תכולת הצינור, כולל גם אותם חומרים אשר סותמים אותו. לביובית מיכל שאיבה אשר יכול להכיל עד  20 קוב של פסולת, וזאת במהירות של 20,000 ליטרים בדקה.

לאחר שאיבת תכולת הצינורות, עוברת הביובית לשלב השני, בו צינור אחר מזרים מים בלחץ חזק ביותר אל פנים הצינור, לפעולה זו שתי מטרות, ראשית, לנקות את הצינור משאריות של לכלוך אם נותרו בו, ושנית, לבדוק ולוודא באיזו מידה הצינור אכן פתוח והמים זורמים ללא הפרעה.